fbpx

Jak założyć sklep internetowy, promować go i odnieść sukces? Poznaj odpowiedzi na te pytania oraz powody, dla których warto to zrobić!

Sklep internetowy to coraz chętniej wybierany sposób na własny biznes. Wiele osób zastanawia się też czy warto go założyć oraz, czy w ogóle jest to dobry pomysł. Obawy biorą się przede wszystkim z niewiedzy i małej ilości danych – o tym ją działa taki sklep, jak można go założyć, jak go promować oraz tego, jakie korzyści niesie ze sobą jego prowadzenie. W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie pytania, przedstawiamy wszystkie informacje warte uwagi oraz podpowiadamy, jak prowadzić taki sklep i kiedy będzie to dobry pomysł.

Czym jest sklep internetowy i jak go założyć?

Sklep internetowy to sklep prowadzony zdalniewysyłkowo. Może on mieć również swoją stacjonarną siedzibę przeznaczoną dla klientów, ale jego głównym celem jest sprzedawanie produktów w sieci. Zakładając taki sklep, możemy sprzedawać wszystkie przedmioty zgodne z prawem i robić to na własnych warunkach. Cała praca w taki sposób polega na wystawianiu ofert w internecie, promowaniu ich, przyjmowaniu zamówień ich realizacji. Mając taki sklep, będziemy musieli troszczyć się też o wyszukiwanie i zamawianie towaru. Prowadząc sklep internetowy, będziemy potrzebowali komputera z dostępem do internetu oraz opcjonalnie miejsca magazynowego, choć zależy to od rodzaju towaru i jego ilości. Sklep internetowy prowadzić można samodzielnie lub możemy zatrudniać pracowników.

Pierwsze kroki w Ecommerce
Jak założyć sklep internetowy?

Istnieje wiele sposobów na jego założenie. Pierwszym najprostszym jest zakładanie profili na różnych portalach aukcyjnych takich jak np. Allegro, eBay, ew. Facebook itp. W sieci istnieje wiele takich portali zarówno polskich, jak i globalnych. W tej opcji nie zapłacimy nic za założenie sklepu oraz jego prowadzenie. Portale pobierają opłaty w postaci prowizji np. za sprzedaż czy wystawienie przedmiotu. Samo zakładanie e-sklepów na takich stronach jest proste i przypomina zakładanie konta na portalu społecznościowym. Plusem tego rozwiązania jest, że nie musimy inwestować pieniędzy w założenie własnej platformy. Portale te zapewniają nam też klientów oraz reklamują się, aby pozyskiwać użytkowników. Poprzez takie działanie tylko opcjonalnie w celu uzyskania większej liczby klientów będziemy mogli się promować, co również pozwala zaoszczędzić sporą ilość środków. Nie musimy też dbać o system przyjmowania płatności, a wszystko odbywa się pod “opieką” portalu aukcyjnego. Takie rozwiązanie jest najlepszym wyjściem, gdy zakładamy nasz pierwszy sklep internetowy i wchodzimy dopiero do branży.

Sklep internetowy na Allegro
Amazon Sklep
Facebook Shop integracja z Woocommerce
Sklep Internetowy na Ebayu - Jak zacząć?

Drugim sposobem zakładania sklepu internetowego jest skorzystanie z gotowych platform i kreatorów witryn. Wybieramy w tej opcji jedynie szablon sklepu lub gotowy sklep i mamy do dyspozycji własną stronę internetową. Obsługą techniczną danego sklepu zajmuje się usługodawca, a my jedynie płacimy abonament lub opłatę za utworzenie. To dobre rozwiązanie dla osób, które działają już jakiś czas w branży i chcą się rozwijać. Dzięki takiemu sklepowi, możemy tworzyć swoją markę z dedykowaną domeną i profesjonalnym serwisem internetowym. Na własnej stronie www mamy dużo większe możliwości co do umieszczania produktów, prezentacji produktów, dodawania treści czy zamieszczania informacji.

Ostatnim rozwiązaniem, które jest najbardziej zaawansowane i najdroższe – jest zamówienie własnego sklepu internetowego np. w agencji seo lub marketingowej. Ceny sklepów wykonywanych na zamówienie wahają się od kilkuset złotych nawet do kilkunastu tysięcy, w zależności jak duży ma być to serwis. Witryna należy w tej opcji tylko do nas, co daje nam maksymalną elastyczność. Rozwiązanie te jest dobre dla osób, które działają już w branży i chcą budować profesjonalną markę. W tej opcji samodzielnie będziemy musieli dbać o witrynę, pozycjonowanie, pozyskiwanie klientów itp. ale otrzymamy w zamian pełną elastyczność.

Marketing Sklepu Online
Jak promować sklep internetowy?

Jeśli mamy już założony sklep internetowy, warto promować go. Możemy robić to niezależnie od tego, czy działamy jedynie na platformach sprzedażowych, czy mamy własną dedykowaną witrynę i tworzymy już odrębną markę. Istnieje wiele sposobów na reklamę swojego sklepu internetowego. Pierwszą najbardziej bezpośrednią jest marketing szeptany. To dodawanie wpisów w internecie np. na forach internetowych polecających nasz sklep. Wiele osób z chęcią skorzysta z takich poleceń, a wpisy dodajemy w wątkach tematycznych czy w social mediach. Reklama internetowa to także reklama na Facebooku, Instagramie, YouTube czy Google

Reklama sklepu internetowego

Najpopularniejszymi programami reklamowymi są Facebook Ads i Google Ads, dzięki którym możemy uruchomić reklamy na tych portalach. Do dyspozycji mamy wiele form reklamy od tekstowej i graficznej po video czy posty sponsorowane. W celu promowania sklepu internetowego możemy też zakładać oficjalne profile w social mediach i publikować na nich ciekawy content, w taki sposób przyciągając osoby zainteresowane daną tematyką do naszego sklepu. Jeśli posiadamy własny serwis www, możemy pozycjonować go pod danymi frazami, aby znajdował się on  wysoko w wynikach wyszukiwania Google, a użytkownicy wchodzili na niego samodzielnie bezpośrednio z sieci. Wiele agencji marketingowych oferuje również specjalne pakiety reklamowe dla e-sklepów oraz zajmuje się ich promowaniem. Jeśli więc mamy pewne środki na reklamę, możemy po prostu zlecić takie zadanie agencji, skupiając się na prowadzeniu biznesu.

Czy to się opłaca?
Dlaczego warto prowadzić sklep internetowy? - Podsumowanie.

Prowadzenie sklepu internetowego ma wiele plusów i korzyści. Pierwszym takim plusem jest to, że nie musimy rezygnować z obecnego zajęcia nagle i możemy łagodnie przechodzić z zatrudnienia etatowego na własny biznes. W wielu opcjach nie potrzebujemy też sporych pieniędzy na start, co jest sporym plusem. Kolejną korzyścią takiego zarabiania pieniędzy jest fakt, że prowadzenie e-sklepu będzie przynosiło nam satysfakcję i możliwość budowania własnej marki. Jest to bardzo satysfakcjonujące, a radość z wykonywanej pracy to ogromny plus. Prowadząc własny sklep internetowy, możemy również pracować w dowolny dla siebie sposób, co nie jest możliwe w pracy etatowej lub dla kogoś. Dzięki temu możemy rozpoczynać pracę o dowolnej godzinie, pracować tyle godzin w dniu ile chcemy zarobić oraz nie musimy trzymać się sztywnego grafiku.

Read More
admin 26 kwietnia 2020 0 Comments

Triki na usprawnienie pracy zdalnej

Praca zdalna zyskuje w Polsce na popularności. Zarabiamy prowadząc kanał na youtube, piszemy bloga albo prowadzimy sklep internetowy. Wielu pracodawców oferuje również formy zdalnego zatrudnienia. Najpopularniejsze zawody to copywriter, programista komputerowy czy projektant aplikacji mobilnych. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by inne rodzaje prac, mogły zostać wykonywane w domowym zaciszu. I choć wielu marzy o zarabianiu w ten sposób, należy liczyć się z faktem, że niesie ona ze sobą wiele komplikacji. Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy triki na usprawnienie pracy zdalnej.

Tip #1
Stwórz własny harmonogram pracy

Wiele osób uważa, że praca w domu to wstawanie o dziewiątej, jedzenie smacznego śniadania, a następnie wykonanie paru zleceń, czy kilku zadań w ciągu dnia. Nic bardziej mylnego. To ciężka praca, często w nadgodzinach, by pozyskać kolejnego klienta czy po prostu się skupić. W domowym zaciszu bowiem wszystko nas rozprasza. Biegające dzieci, włączony telewizor, sąsiadka idąca z zakupami za oknem, a nawet hałasująca lodówka, potrafią sprawić, że nie będziemy potrafili należycie wykonać swojej pracy. Dlatego ustal sobie z góry, jak będzie wyglądał Twój tydzień. Usiądź w niedzielę wieczorem i zaplanuj, w jakich godzinach i ile będziesz pracował. A potem skrupulatnie trzymaj się tego, co napisałeś. Pamiętaj również, by nie przegiąć w drugą stronę – nie chcesz przecież stać się pracoholikiem.

Tip #2
Wyznacz pomieszczenie robocze

Wykonywanie obowiązków we własnych czterech ścianach przyczynia się do utrudnień związanych z odróżnieniem życia prywatnego od zawodowego. Pracę wykonujemy w domu, jemy też w tym samym domu czy spotykamy się z przyjaciółmi. Gdy wychodzimy z biura i zamykamy za sobą drzwi, wiemy, że właśnie skończyliśmy nasz dzień pracy. Zdalne zatrudnienie rządzi się innymi prawami. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, wyznacz swoje osobiste miejsce pracy. Może to być Twój gabinet, czasem wystarczy tylko biurko, bez konieczności zajmowania całego pomieszczenia. Ale pamiętaj, by tą przestrzeń wykorzystywać tylko do wykonywania swoich pracowniczych obowiązków. Musisz twardo oddzielić część zawodową od prywatnej.

Tip #3
Pamiętaj o urlopach

Osoby pracujące zdalnie często swoje obowiązki wykonują w oparciu o pozyskane zlecenia. Ich zarobki nie są więc regularne i niejednokrotnie muszą martwić się, czy klient im zapłaci albo czy znajdą jakieś płatne zlecenie. Dlatego znacznym ryzykiem staje się pracoholizm. Ale na dłuższą metę takie zachowania wykończają psychicznie i powodują, że tracimy zapał do pracy, a rzeczy, które normalnie przychodziły nam z łatwością, teraz zaczynają sprawiać problemy. Dlatego pamiętaj o odpoczynku. Wyznacz sobie tydzień, w którym pojedziesz na wakacje i nie będziesz myśleć o pracy. Daj swojemu ciału, a przede wszystkim psychice odpocząć od natłoku obowiązków. Możesz to przecież odpowiednio wcześnie zaplanować. Odłóż pieniądze, by potem nie martwić się, że jak wrócisz to zastanie Cię przestój w pracy. Jeśli jesteś w czymś dobry, to klienci z pewnością do Ciebie wrócą.

Read More
admin 26 kwietnia 2020 0 Comments

66 Sources of Content Inspiration

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

Read More
admin 16 listopada 2018 0 Comments

The New AdWords Experience

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

Read More
admin 16 listopada 2018 0 Comments

Is Bing Really Rendering AngularJs?

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

Read More
admin 16 listopada 2018 0 Comments

There are no secrets to success. It is the result of preparation, hard work, and learning from failure.

- Paul Tournier

Content Ideation: Tools & Techniques

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

Read More
admin 16 listopada 2018 0 Comments

Is Bing Really Rendering NodeJs?

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

Read More
admin 16 listopada 2018 0 Comments

The Simple iframe Hack

How To Fetch & Render (Almost) Any Site

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

Read More
admin 16 listopada 2018 0 Comments
Osadzenie HTML nie jest możliwe.

Good Music for Good SEO

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

Read More
admin 16 listopada 2018 0 Comments

Super Quick Content Gap Analysis

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

Read More
admin 16 listopada 2018 0 Comments